Bizi Arayın: 444 3 671

Peruk Yapımı

1. Öncelikler Peruk Yapılacak Saçın Seçimi ve Hazırlanması
Peruk yapılmadan önce Peruk’ta kullanılacak saç öncelikle renk, cins ve uzunluklarına göre ayrılır.
Peruk veya diğer takma saçlarda kullanılacak uygun uzunlukta olan saçlar dağılmasını önlemek amacıyla örgü veya demet halinde kesilmeli, dip ve uç kısımları karıştırmadan ve saçı dağıtmadan hemen o anda kesilen yerin yanından sıkıca bağlanmalıdır. Örgü ve demet halinde kesilip bağlanmış olarak işlenmek üzere elde edilen saçlar, kalite, renk, düz, kıvırcık, dalgalı, boyalı, kınalı veya natürel gibi özelliklerine göre ayrılıp, benzer saç tutamları gruplandırılmalıdır.

2.Peruk Yapılacak Ham Saç’ların Peruk Yapılmadan Önce Temizlenmesi.
Peruk’luk Saçların kirlilik durumlarına göre yıkanıp temizlenmesi gerekir. Peruk yapılacak saç’lar çok kirli ise dezenfekte amaçlı saç’lar etil alkol veya ispirtoyla temizlenip sonra şampuanla yıkanır. Saç kirli değilse sadece şampuanla yıkamak yeterlidir. Saçları çitilemeden çekiştirmeden el içinde hafif okşayarak ve suya batırıp çıkararak yıkama işlemi yapılır. Ham Saç bağı çözülerek saç yıkanacak olursa; saç dolaşır, Saç dip ve ucu birbirine karışıp dolaşır. Dolayısıyla çok iyi bir netice alınamaz. Yıkanıp temizlenen saçlar mutlaka krem yapılmalıdır.

3. Peruk Yapılacak Saçların Taranması
Saç’lar kuru iken daha dirençlidir. Bu sebeple saç’ları ıslakken değil kuruduktan sonra taramak daha uygundur. Yıkanıp kurutulmuş olan saç’ların, çeşitli boylara ayrılması için yün tarağına benzeyen çelik dişli özel saç ayırma tarağı kullanılır. Kurumuş küçük demetlere ayrılmış saçların bağı çözülür ve dip, uç karıştırılmadan büyük bir demet yapılan saçlar taranarak uzun ve kısalıklarına göre boylarına göre ayrılır. Bunların arasında hiç kullanılmayacak kısa saç’lar atılır.

4.Peruk Yapılacak Saç’ların Boylarına Göre Ayrılması İşlemi
Taranmış yıkanmış ham Saç 10, 15, 20, 25 cm ve daha uzunları da olmak üzere saç’lar boylarına göre ayrılıp demet yapılarak işlenmek üzere hazırlanır. Bu ayrım sırasında da saç’ların dip ve uç olarak karışmamasına dikkat edilir.

Peruk Yapılacak Saçların İşlenmesi

Peruk’luk saç’lar yapılacak işe göre iki şekilde işlenir.

Sert köpük yâda plastik dolgu malzeme veya tahtadan yapılmış kafa biçimindeki kalıp üzerine gerilen peruk filesi üzerinde tığ ile düğüm atılarak,
Tress tezgâhına gerilmiş naylon ipler arasında çeşitli düğümler atılarak.

5.İşlenmek üzere seçilip hazırlanan saç’lar, altta ve üstte sık iğneli presin arasına sıkıştırılır. Düğüm atılacak kadar küçük parça saçlar muntazam şekilde bu pres arasından çekilir.

6. Peruk yapımında standart baş ölçüleri kullanılır. Standart ölçüye uymayanlar için sipariş ölçü alınır. Değişik ölçülere göre ağaçtan yapılmış olan baş biçimindeki kalıp üzerine düzgün ve gergin çevre lastiği (ekstrafor) çivi ile çakılır.

7. İstenilen ölçüye göre kesilen sentetik peruk filesi, başın biçimine göre dikilmek için filenin birleşik yerleri ile kenarlarına ekstrafor konulduktan sonra makine dikişleri bunun üzerinden yapılır

8.Filenin kenarları toplu iğne ile kalıba tespit edildikten sonra ön kısımları sabitleştirilerek iğneler ile kalıbın üzerine çakılır.

9.Lastiğin kenarında kalan file kesilir, sabitleştirilen peruk filesi baş üzerine yerleştirilmiştir. Peruk filesinin ölçüsü alınmıştır,

SACH Saç Kaynak Merkezi 0532 592 88 42

[nggallery id=2]

Takma Saç  Peruk!ta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Peruk yapılacak saç, rengi açılacak veya başka bir renge boyanacak ise bu işlemlerin. Saç tres tezgâhında işlenmeden önce ham saç demet halindeyken yapılması uygundur.
Peruk’ta Balyaj, Röfle ve Saç Boyası yapılması isteniyorsa, bu işlemlerin saç’a saç ham saç demeti halindeyken yapılması gerekir. Balyaj, Röfle ve Saç Boyası için rengi açılıp hazırlanmış saç’lar, tress tezgâhında örülürken natürel renk arasına katılarak işlenir.
Peruk ve takma saç’lara perma yapılması gerektiğinde, kesik ham saça perma yapılamayacağı için, peruk veya takma saç işlenip dikildikten sonra yapılmalıdır.
Peruk veya herhangi bir takma saç’a şekil verirken sarıp kurutularak tarayıp biçimlendirmek, Mizample yapmak daha sağlıklıdır. Fön ve sert fırçalarla bu saç’lar üzerinde şekil vermeye çalışmak saç’ların dolaşıp kırılmasına sebep olur.
Peruk ve takma saçların yıkanmasında iyi cins şampuan krem kullanılmalı, soğuk su saçı sertleştireceği için daima çok sıcak olmayan su ile yıkanıp durulanmalı. Bu saçlar yıkanırken çitilenmez, sadece el hareketleriyle okşar gibi ve suya batırılıp çıkartılarak yıkanmalıdır.
Peruk ve takma saçlar kullanılmadığınız zamanlarda bir kutu içerisinde muhafaza edilmelidir. Açıkta kaldığı zaman tozlanıp kirlenir. Çok kirlenen ve sık sık yıkanan bu saçlar yıpranır, bozulur ve saçın dikili olduğu düzen deforme olur

Son Yazılar