Bizi Arayın: 444 3 671

Peruk Tarihçesi

Peruk ve Tarihçesi

Mısır Tarihinde Peruk

Mısır Tarihinde Peruk

Çok eski çağlarda ve ilkel topluluklarda sıradan insanlar genellikle sıradan basit saç modelleri kullanıyorlardı. Aristokratlar, zengin tabakası ve soylular ise daha farklı kendilerine özgü karmaşık saç modelleri geliştirdiler. Bu saç modelleri sosyal statü sembolü idi.
Sümerli asil kadınlar saç fileleri ile yapılan çok ağır topuzlar yapıyor, başı çevreleyen örgüler kullanıyor ya da saçlarını tutam tutam omuzlarına doğru bırakıyorlardı. Saçlarına hoş kokan nişasta ve bitkiler sürüyor ve som altın ve değerli taşlarla inci, yakut, Zümrüt ve elmas saç tokalarıyla süslüyorlardı.

Mısırlı asil kadınlar saçlarını sımsıkı topluyorlardı. Fakat sıcak hava koşullarının da etkisi ile daha temiz ve serin olması için saçlarını bronz maddeden yapılmış usturalarla tamamen kazıyorlardır. Törenlerde ise güneşten korunabilmek için ağır siyah takma saçlar kullanıyorlardı. Takma saçlar genelde kısa, dalgalı, uzun örgülü veya tamamen kıvırcık oluyordu.
Yunanlı asil kadınlar saçlarını geriye doğru bol bir şekilde topluyor veya daha sonra top biçiminde topuzlar yapıyorlardı. Üst sınıftan olan kadınlar saçlarını lüle lüle dalgalı ve kıvırcık yapan demirler kullanıyorlardı. Romalı asil kadınlar saçlarını bitkisel boyalar ile boyuyor, sarı sabunlar sürüyor ya da simsiyah peruklar takıyorlardı. Esir aldıkları barbarların saçlarından sarı peruklar yapıyorlardı.

Peruk Tarihcesi

Peruk Tarihcesi

İranlı asil kadınların saçları erkeklerin baskısı altında türban ve başörtüyle gizleniyordu, buna rağmen o yıllarda ve günümüzde İranlı kadınların saç bakımı ve şekillendirmelerine çok düşkün olduğu bilinmektedir. İranlı kadınlar saçlarını hamamlarda yıkıyorlar ve kına ile kırmızıya boyuyorlardı.

Çinli asil kadınlar saçlarını geriye doğru tarayıp ipek bantla tutturuyor ya da bol bir şekilde taşlı taraklar, tokalar ve çiçeklerle süsleyerek topluyorlardı. Evlenmemiş kızlar saçlarını uzatıp örüyorlardı.
Japonyalı asil kadınların saçları ortaçağda dalgalıydı ve bunları geriye atarak kullanıyorlardı.
Daha sonra çok çekici olduğu düşünülen ense kısmı açıkta bırakılarak uzun süslü tokalarla ve özenle hazırlanmış peruklar kullanıyorlardı.

Hindistan’daki Hintli asil kadınlar genelde iki uzun kuyruk yaparak saçlarını toplarlardı. Güneydeki daha gelişmiş bölgelerde daha karmaşık modeller geliştirilmiştir.

Peruk

Peruk

Örneğin evlenecek kızlarını başına kulağı açıkta bırakacak şekilde, oyulmuş tam büyümemiş balkabakları koyuyorlardı.

Mixtex kadınları saçlarını boynuz şekli verilmiş bir örtü takıp ya da çörek şeklinde arkada topluyorlardı. Bunlar eski Amerika yerlileriydi.

Mangbetu kadınları saçlarını ince kuyruklar halinde yukarıya doğru genişleyen silindir şeklinde bir kutunun üstünde toplar ve uzun yassı kemikler, iğneler ve çubukları tırnaklarını güçlendirmek için saç derisine batırırlardı. Bu işlem bazen haftalar boyunca sürerlerdi. Bunlar Afrika yerlileriydi.

 

Son Yazılar