Bizi Arayın: 444 3 671

Peruk Nedir?

Sarı Renk Peruk

Sarı Renk Peruk

Peruk Peruka Takma Saç Nedir?
Peruk eskilerin deyimiyle Peruka güzel sanatların bir dalı olan kuaför’lüğün vazgeçilmez, Kuaför’ün sanatı ile kendini ortaya koyduğu en zevkli ve en önemli özelliği, saç tarama tekniği, postiş, peruk, çıt çıt saç takmaktır.
Saçları dökülen veya saç rengini ya da şeklini beğenmeyen kişilerin başına kendi saçlarıymış gibi görünen saçlı bir fileyi örtmesine peruk takma  denir. Bu saçlı fileye de takma saç yani Peruk denir.
Peruk saç takma veya ekleme saça ek yaptırma, kişinin tabii doğal görünüşünü değiştirme, daha genç görünüme ve karşısındakini yanıltma amacıyla yapılır. Karşısındakini yanıltma amacı genelde tiyatroda, sinemada ve çeşitli güzel sanatlar gösterilerinde kullanılır. Peruk ve Makyaj ile yeni bir karakter oluşturulabilir.
Kadınlar İçin Takma Saç ve Peruk Çeşitleri.
Peruk başın tamamını kaplayan sentetik veya doğal saçlarda imal edilen takma saçlardır.
Postiş Nedir? Postiş başın herhangi bir bölümünde bölgesel olarak kullanılan sentetik veya doğal saçlardan yapılan küçük takma saçlardır. Postiş saçlar ile gelin saç modelleri topuz ve farklı saç modelleri yaparken aksesuar olarak yararlanabilirisiniz.
Örgü ilave saç bölgesel olarak uygulanan takma saç grubundandır. Örgü de postiş gibi topuz, gelin saç modelleri uygularken saça aksesuar olarak kullanılabilir.
Topuz kısa saçlara farklı model ve kreasyonlar kazandırmak amacıyla kullanılır. Hacmi az olan saçların topuz yapımında destekleyici olarak kullanılır.

Kahkül saç şekillendirmede kullanılan yardımcı materyaldir. Özellikle tiplemelerde kullanılır. Saçın ön kısmında alını geniş alına sahip kişilerde alını gizleme yada daha farklı görünüş elde etmek için kullanılır. Kahkül modelleri kişinin yüz ve kemik yapısına göre kesilmelidir. Kuaför ve Saç Kaynak Uzmanı Murat Kolukırık kişilerin saç yapısı ve yüz yapısına uygun kişiye özel saç modelleri önermektedir.
Kaş Kirpik yardımcı materyal olarak, hem günlük hem de sahne sanatlarında kullanılan materyallerdir.
Zülüf: kuaförlükte saç şekillendirmede veya sahne sanatında saçların yan taraflarına doğru bırakılan ve kullanılan kısa takma saçlardır.

Erkekler için Peruk nedir?
Peruk erkeklerde de Başın tamamını kaplayan sentetik veya doğal saçlarda imal edilen takma saçlardır.

Tupe tepede kullanılan yarım peruk. Erkek tipi saç dökülmelerinde erkeklerin açılan tepe bölümlerindeki yarım kellik durumunda kullanılan takma saçlardır. Sentetik ve ya doğal saçlardan yapılır.

Biş çenede ufak sakal. Yardımcı materyal olarak hem günlük kullanımda hem de sahne sanatlarında kullanılan materyaldir.

Sakal ve Bıyık sahne sanatlarında tiplemeyi ve karakterleri oluşturma amacıyla kullanılan küçük materyaldir.

Favori saç ile sakalın birleştiği kulak başlangıcından yukarıdan aşağıya kulağın başlangıç ve bitişine kadar ki olan bölüme Favori denir. Saçın favorisini uzatmak görünümü değiştirmek için kullanılır.

Peruğun Kullanım Amacı

Peruğun kullanım amacı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Bunlar değişiklik yapmak için ya da güzel saçlara sahip olmak için peruk kullananlar. Kortizon ve kemoterapi tedavisi gören kanserli hastalar. İş kazalarında saçını kaybedenler. Örneğin; yanıklar (Kaynamış su yanıkları, süt yanıkları, ateşte yanmalar) ve saman kırma makinesine saçını kaptıranlar, telhis makinesinde saçı tamamen kopanlar.
Doğuştan kılı olmayanlar. Genetikte olabilir.
Sinirsel rahatsızlıktan dolayı saç dökülmeleri. Bu dökülmeler psikolojiktir.
Sonradan saç dökülmeleri. Yaşlanma sonucu saçların dökülmesi.
Saçları dekolore açma boyama, röfle, boyadan yıpranmış olanlar.
Özel gün ve gecelerde saçlarında değişiklik yapmak isteyenler.
Görsellikle uğraşan mesleklerde Mankenler, Tiyatro ve sahne sanatçıları kullanılır.

Günümüzde halen İngiliz adalet sisteminde de kullanılmaktadır. Mahkemelerde görevli İngiliz hakim ve savcılar
Türbanlı kişilerde türban üzerinde kullanılmaktadır.

Geçmişte de günümüzde de hayatimizin her alanında peruk yer alıyor ve yer alacaktır.

Son Yazılar